İnsan sağlığıyla ilgili herhangi bir konuda bilgi edinmek isteyen kişilerin yoğun bir şekilde kullandığı platformlardan biri de YouTube. Sosyal medya devi bu konuda fayda sağladığı gibi kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesine de neden olabiliyor. Bu konudaki yanlış bilgilerin önüne geçilmesi amacıyla sağlık ile ilgili YouTube’da içerik paylaşan doktor veya hemşireler artık kanallarına sertifika alabilecek. İşte detaylar..

Sağlık Videolarına YouTube Doğrulaması Geliyor

YouTube, sitedeki yanlış bilgileri önlemek için doktorların, hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının kanalları için sertifika edinmelerini sağlayarak bu kanallara ait videoları öne çıkaracak. Sosyal medya devi açıklamalarında, “Bu, insanların YouTube’daki olağanüstü sağlık uzmanları topluluğundan gelen içeriği daha kolay bulmasına ve bunlarla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için büyük bir adım.” ifadelerine yer verdi.

Doktor ve hemşirelerin yanında, ruh sağlığı uzmanları ve sağlık bilgisi sağlayıcıları da videolarının kullanıcılar tarafından kolayca ulaşılabilir olmasını YouTube doğrulaması için başvuruda bulunabilir. Şirket YouTube kanalları için bir sertifikaya sahip olmak isteyen sağlık çalışanlarının profesyonel lisanslarının kanıtını sunmalarını ve YouTube’da iyi seviyede bir kanala sahip olmaları şartlarının bulunduğunu da ekledi.

Bunların yanında YouTube, diğer kuruluşlarla birlikte halk sağlığı departmanları, hastaneler ve hükümetler tarafından hazırlanan videoların, bu videoları hazırlamak için kullanıcıların yetkili olduklarını bilmelerini sağlayan etiketlere sahip olmasına izin veren sınırlı bir program da başlattı.