Google’ın YouTube üzerinde yalnızca kendi reklam ağını zorunlu tutması düzenleyici kurumların dikkatini çekti. Avrupa Birliği reklam ağlarında tekelleşme üzerinde çalışıyor.

Teknoloji devleri Apple ve Google’ın konumları pek çok projeyi veya girişimi zarara sokuyor. Mobil uygulamalarda kendi ödeme yöntemleri, kendi reklam ağları gibi şartlar diğer firmaların büyümesinin önüne geçiyor. Hükümetler bu duruma yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Bunlardan biri de YouTube’da yalnızca Google reklamlarının yayınlanıyor olması oldu.

Tüm Reklam Ağları YouTube’da

Geliştiriciler, web site ve uygulamalarda Google’ın yanında farklı reklam ağlarından da yararlanabiliyor. Bunun yanında YouTube platformunda Google Ad Manager zorunlu tutuluyor ve farklı bir reklam ağı kullanılamıyor. Reklam verenler sadece Google ile temasa geçmek zorunda.

Avrupa Birliği ciddi bir gelir sağlayan YouTube üzerinde tekelleşme durumundan rahatsız.

Geçen yıl reklam uygulamaları ile ilgili bir inceleme başlatılmıştı. Söz konusu inceleme Google’ın reklam ağı konusunda kendisine nasıl avantaj sağladığına odaklanıyor.

Tüm Dünyada Uygulanmayabilir

Yıllık 257 milyar dolara varan gelirinin yüzde 10’u civarında bir tazminattan kaçınmak isteyen Google’ın yakın dönemde YouTube üzerinde rakip reklam ağlarına izin vereceği iddia ediliyor.

Teknoloji devi Google’ın, YouTube tamamen kendi kontrolünde olduğu için bir geliştirme kiti yayınlayarak entegrasyonu sağlayacağı düşünülüyor. Firmalar tekelleşme yasaklarının olmadığı ülkelerde bunları uyguluyor. Yani tüm dünyada uygulama içi farklı ödeme yöntemleri ya da YouTube üzerinde reklam ağları gibi talimatlar geçerli olmuyor. Bu nedenle YouTube reklamlarında yeni gelişmelerin uygulanması Avrupa Birliği ile kısıtlı kalabilir.