YouTube, para kazanma şartlarını 500 abone ve 3000 saat olarak güncelleyeceğini duyurdu ve maalesef reklamlardan gelir elde etme seçeneğini bu sınırlar dahilinde erişime kapattı.

Google’a ait bir Amerikan çevrimiçi video paylaşım ve sosyal medya platformu YouTube, yaz aylarında kanalından reklam ve abonelik geliri elde etmek isteyen kullanıcılara son 365 gün içerisinde 4000 saat izlenme ile 1000 abone şartı kuralını gevşetmişti ya da bu yönde bir algı oluşturmuştu.

Türkiye’de bazı yeni açılan kanallara sunulan yeni para kazanma şartları toplamda 500 abone, son 90 günde 3 video yüklemesi, 3000 saat izlenme ya da 3 milyon Shorts görüntülemesi olarak belirlenmişti.

Tüm bu şartlar maalesef reklamlardan gelir elde etmeyi sağlamıyor. Söz konusu şartlara sahip kanallar yalnızca abonelik, süper teşekkür ve alışveriş gibi yan gelirlerden faydalanabiliyor. Bu durum ise daha çok yüksek abonelik sayılarında fayda sağlayabiliyor. Reklam geliri elde etmek isteyen kanal sahiplerinin yine 4000 saat izlenme elde etmesi gerekiyor.