Youtube, TikTok’a rakip olacak kısa video paylaşım özelliği Shorts’u kullanıma sundu. Şimdilik ABD’li Youtube kullanıcılarına sunulan özellik, küresel olarak da kullanılacak.

TikTok son zamanların en popüler uygulamalarından biri olmayı başardı. Sosyal medya devleri TikTok’taki videoların sahip olduğu özelliklere sahip ve kısa videoların paylaşılabileceği yeni özellikleri platformlarına ekledi. Örneğin Instagram’ın reels’i kullanıma sunması Instagram’ı güçlendirdi. Sosyal medya kullanıcıları için kısa ve pratik olması yönüyle benimsenen ve fazla kullanılan Tiktok’a rakip olan yeni şirket ise Youtube oldu.

Küresel Tarih Belirli Değil

Dev video içerik platformu YouTube da TikTok’un izinden gitmeye karar verdi ve dikey modda çekilmiş bir dakikaya kadar videolara izin veren Shorts‘u başlattı. Shorts isimli özellik şimilik beta test aşamasında fakat Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Youtube kullanıcılarının kullanıma sunuldu bile. Şirketin 12 aydır testleri devam ettirdiği ifade ediliyor dolayısıyla yeni sürümün yakın bir zamanda çıkma ihtimali yüksek.

YouTube Shorts beta sürümün başlarında 3.5 milyardan fazla video görüntülemesine sahipti. Artık platformdaki videolar daha fazla kullanıcıya ulaşabilecek. Karşılaştırma yapıldığında TikTok’un aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğunu da belirtelim. Youtube’un yeni özelliği olan Short’un ne zaman diğer ülkelerin kullanımına sunulacağı ise belirsiz.