YouTube’un, Netflix, Disney+ gibi diğer çevrim içi yayın platformlarına YouTube üzerinden abone olunmasını sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Haberlere göre söz konusu özellik, sonbahar aylarında kullanıcılara sunulacak.

Günlük finans ve haber gazetesi Wall Street Journal tarafından bildirilenlere göre YouTube, üyelerinin diğer çevrimiçi içerik platformlarına abone olmasını sağlayacak ‘Kanal Mağazası’ özelliğini kullanıma sunacak. Diğer hizmetler için YouTube üzerinden abonelik satın almayı sağlayan bu özellik üzerinde 18 aydır çalışıldığı bildiriliyor.

Kanal Mağazası Özelliği Çok Yakında Kullanıma Sunulabilir

Açıklamalara göre söz konusu özellik, ‘channel store’ adıyla bir online mağaza aracılığıyla kullanılabilecek. Bununla birlikte özelliğin sonbahar aylarında çıkış yapabileceği ve şirketin diğer platformlarının buna dahil olması amacıyla görüşmeler gerçekleştirildiği aktarılıyor.

Özelliğin ABD’de kullanıma sunulacağı fakat ilerleyen zamanlarda daha geniş çapta kullanıma sunulabileceği de gelen bilgiler arasında.

Bu özellik sayesinde YouTube’un yayın platformları için iyi bir pazarlama aracı olabileceği belirtiliyor. Bununla ilgili açıklamalarda ise “Tüketiciler, YouTube’da ücretsiz olarak filmlerin ve dizilerin fragmanlarını izleyebilecek ve bunun ardından hizmete abone olmak için kolayca ödeme yapabilecek” cümleleri kullanıldı. Tüm bunların yanında YouTube’un buradan elde edilecek gelirleri ortaklar ile paylaşmayı planladığı; ancak bunun her ortakta farklılık gösterebileceği bilgisi veriliyor.