Rusya’nın Ukrayna’ya ilk saldırısının üzerinden 3 ay geçti. Diğer ülkelerde çeşitli hamlelerle Ukrayna’ya destek veriyor. Pek çok ülke Rusya’ya ağır yaptırımlar uygularken teknoloji devleri ise Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu.

Savaştan bu yana gündeme en çok gelen isimlerden biri de YouTube. Milyonlarca kitlesi bulunan platform, Ukrayna’ya yapılan işgalden bu yana pek çok kez gündeme geldi. Bazı videoların izlenmesine izin veren şirketin, bazı videoları ise uygunsuz bulup kaldırması epey tartışma konusuydu.

70.000’den Fazla Hesap Kapatıldı

Şimdi ise YouTube, kural ihlali sebebiyle Ukrayna savaşıyla ilgili kaç hesabı kapattığını duyurdu. Resmi açıklamaya göre 70.000’in üzerinde video engellenirken, bunun yanında 9.000’in üzerinde kanal da kapatıldı.

Rusya’da geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan YouTube, savaşta Rus’ların destekleyici videolarını defalarca kez engelledi. Bununla birlikte video devinin Kremlin yanlısı videoları desteklemesi de Rus vatandaşlar tarafından epey tepki toplamıştı. Tüm bunlara rağmen YouTube Rusya’daki kitlesini halen koruyor.

Savaşın başlangıcından bu zamana kadar çoğu kanalı engelleyen YouTube, içinde Kremlin yanlısı gazeteci Vladimir Solovyovunk’in gibi önemli isimlerin olduğu kanalları platformdan engelledi.

Rusya Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları ile bağlantılı kanalların da bazı videoları yayından kaldırıldı. Son olarak bu videoların arasında Rusların “kurtuluş misyonu” olarak nitelendirdiği bir video bulunuyordu. Youtube, bu içeriği de askıya aldı.