YouTube, reklam engelleyici yazılımlarla mücadelesini mobil platformlara genişletiyor. YouTube, üçüncü parti reklam engelleyicileri kullananların video izlerken sorun yaşayabileceklerini duyurdu.

YouTube, reklam engelleyici yazılımlara karşı mobil cihazlarda mücadelesini sürdürüyor. YouTube, son güncellemeyle üçüncü parti reklam engelleyici uygulamaları kullanan kullanıcıların önbellek sorunlarıyla veya “İçerik mevcut değil” hatasıyla karşılaşabileceklerini duyurdu. Geçen yıl, YouTube kullanıcılarını video izlerken reklamları görmeye veya YouTube Premium’a geçmeye teşvik etmek için reklam engelleyicilere karşı harekete geçmişti. Reklam engelleyici kullanan kullanıcılara eklentileri kapatmaları konusunda uyarılar gönderildikten sonra, bu tür eklentileri kullananlara site genelinde yavaşlatma uygulanmıştı.

YouTube, artık üçüncü taraf uygulamaların reklam engelleme özelliğine müsaade etmeyecek. Bu kararın, içerik üreticilerinin izlenme karşılığında gelir elde etmesini engellediği gerekçesiyle alındığı belirtiliyor. Bu politika değişikliğiyle YouTube’un, mobil reklam engelleyicileri gibi AdGuard gibi üçüncü parti uygulamaları hedef aldığı gözleniyor.

YouTube’un açıklamasında, “Üçüncü taraf uygulamaların API’mizi kullanmasına yalnızca API Hizmetleri Hizmet Şartlarımıza uymaları durumunda izin veriyoruz. Bu şartları ihlal eden bir uygulamayı tespit ettiğimizde platformumuzu, içerik üreticilerimizi ve izleyicilerimizi korumak için gerekli önlemleri alacağız.” ifadelerine yer verildiği belirtiliyor. Bu gelişme, reklam engelleme uygulamalarıyla YouTube’u takip eden kullanıcılar için memnuniyetsizlik yaratabilir. Ancak YouTube’un reklam engelleyicilere karşı sert tutumunu değiştirmesi pek olası görünmüyor.