YouTube Music ücretli olarak kullanıcılara sunduğu arka planda müzik dinleme özelliğini ücretsiz hale getirdi. Uygulama ilk olarak Kanada’da ücretsiz hale getirilecek.

Google’ın bir yan kuruluşu olan YouTube tarafından geliştirilen müzik akışı hizmeti Youtube Müzik yeni özelliği sayesinde ücretsiz abone olan kullanıcılarını da sevindirecek.

Google blogunda bildirildiği üzere, YouTube Music kullanıcıları 3 Kasım itibarıyla akıllı telefon ve tabletlerinde arka planda müzik dinleme özelliğini ücretsiz olarak kullanabilecekler. Bu özellik normal şartlarda 10 ABD Doları ödeyen ücretli abonelik sahipleri için geçerliydi. Ancak şu an için bu işlevin yalnızca Kanada’da kullanılabileceği biliniyor.

Söz konusu özellik ekran kapalıyken bile müzik dinlemenizi sağlıyor. Bu da telefonunuzun şarjının daha yavaş bitmesine katkı sağlıyor. Ancak hala Reklamlardan kurtulmak için ücret ödemenmesi gerekiyor. Yeni özellik, kullanıcının favori şarkılarını ve albümlerini sunan sanal “radyo istasyonlarından” müzik çalmayı destekleyecek ve arka planda kişiselleştirilmiş çalma listeleri de oynatılabilecek.

Google, söz konusu özelliğin diğer pazarlarda ne zaman kullanıma sunulacağını bildirmiyor. Zira duyuruda, şirketin hizmeti “genişletmeyi planladığı” ifade ediliyor. Bu sebeple arka planda ücretsiz şekilde müzik çalma işlevinin Kanada dışındaki kullanıcılar için de sunulması yüksek ihtimal.