Netflix’in Türk yapımı dizi ve filmlerinin Türkiye ekonomisine katkısı hesaplandı. Araştırmaya göre Netflix’in Türkiye ekonomisine katkısı 583 milyon TL’nin üzerinde.      

www.webtekno.com

Netflix’in araştırmasına göre bugüne kadar 10’dan fazla Netflix Türk yapımı orijinal içeriğin toplam ekonomik katkısı 583 milyon TL’nin üzerinde. Yayına giren içeriklerin yayın ve yapımında toplamda 1.700’den fazla kişi çalıştı. Gelecek yıl yayına girecek içeriklerde de 1.600’den fazla kişiye iş imkanı sağlanması bekleniyor.

Türkiye’ye Karşı İlgi Artıyor

Türk yapımı orijinal Netflix dizilerde ve filmlerde Türkiye’nin kültürel ve coğrafi özelliklerine yer veriliyor. Bu durum, turist sayısına da etki ediyor. Türkiye’nin sahip olduğu kültürel, coğrafi ve sosyal yapı yabancı izleyicilerin ilgisini çekiyor ve içeriklerde yer alan unsurları görme isteği uyandırıyor. 2020 yılında İstanbul Ekonomi Araştırması tarafından yapılan bir anket, Hakan: Muhafız’ı izleyenlerin, izlemeyenlere oranla Türkiye’ye seyahat etme olasılığının daha yüksek olduğu sonucunu veriyor. Örneklem genelinde, Hakan: Muhafız’ı izleyenlerin Türkiye’ye seyahat etmeyi isteme olasılıkları, diziyi izlemeyenlere görea üç kat daha fazla.

Netflix’in gençlik, komedi ve drama türündeki ilgi gören dizisi Aşk 101’de bazı yerli şarkılar kullanıldı. Söz konusu dizi Barış Manço, Levent Yüksel ve Mor ve Ötesi gibi birçok değerli sanatçının yurt dışında gündem olmasını sağladı. Netflix’in Spotify profilinde Türkçe şarkılardan oluşan çalma listeleri oluşturuldu. Bu çalma listesi 35 bini aşkın kişinin ‘beğenilen çalma listelerine’ girmeyi başardı.