Birleşik Krallık’ta bulunan Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada insanın ömrünü uzatabilecek bileşenleri bulabilecek bir yapay zekâ modeli geliştirdi.

Surrey Üniversitesi’nde görev alan kimyagerler tarafından yapılan araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, bir bileşiğin insanın ömrünü uzatıp uzatmayacağını görmek için DrugAge veri tabanından alınan bilgilere dayanan bir makine öğrenim modeli ortaya çıkardı.

Bu modelle insanlara benzer metabolizmaya sahip olan yarı saydam bir solucan olan Caenorhabditis elegans’ın ömrünün uzayıp uzamayacağı gözlemlendi. Solucanın kısa ömrü araştırmacılara kimyasal bileşenlerin etkisini görme fırsatı verdi. Yapay zekâ solucanın ömrünü uzatma olasılığı yüzde 80 olan üç tane bileşen seçti:

  • Flavonidler (kalp damar sağlığını destekleyen ve bitkilerde bulunan antioksidan pigmentler)
  • Yağ asitleri (omega 3 gibi)
  • Organooksijenler (alkol gibi karbon-oksijen bağları içeren bileşenler)

Çalışmanın yazarlarından Sofia Kapsani araştırma ile ilgili, “Modern tıpta yaşlanma giderek artan bir dizi hastalık olarak görülüyor. Biz de dijital dünyanın önemli bir aracı olan yapay zekâyı kullanarak yaşlanmayı ve yaşlanmaya bağlı hastalıkları yavaşlatmaya çalışıyoruz. Yapay zekânın bu konuda kullanımı ise devrim niteliğinde” açıklamalaeında bulundu.