Renk eşleme temelli Homescapes ve Gardenscapes mobil oyunlarının bulmaca mekaniğine sahip izlenimi yaratarak reklam vermesi ilgili otoritelerin gözünden kaçmadı.

Homescapes ve Gardenscapes gibi Playrix’in oyunlarını deneyimleyen ve reklamlarına da denk gelen oyuncular durumun farkına varmışlardır. Renk eşleme ve kazanılan puanlarla dekorasyon yapılmasını amaçlayan oyunlar reklamlarında bulmaca çözme oyunu, zeka oyunu, mantık testi gibi izlenimler yaratıyor.

bbc.com

Oyun İçeriği İle Çelişen Reklamlar Otoritenin Gözünden Kaçmadı

ABD Reklam Standartları Otoritesi de bu çelişkinin bilincinde. Söz konusu oyunların reklamları otorite tarafından reklam ve oyun içeriğinin çelişmesi ve yanıltıcılık gerekçesiyle yasaklandı. Bu durumda kullanıcı şikayetlerinin de payı var. Reklamların bir daha tekrarlanmaması ve temelli yasaklanması isteniyor.

Playrix reklamlarda gösterilen oyun mekaniğinin zaman zaman bazı kullanıcıların karşısına çıkarıldığını söylüyor fakat reklamlar vasıtasıyla oyunu indirenlerin ilk seviyede cihazından kaldırdığı belirtiliyor. Duruma göre söz konusu oyun mekaniğinin bazı kullanıcılara bazı zamanlarda sunuluyor olması ABD Reklam Standartları Otoritesi tarafınca da reklamların yanıltıcı olmasının önüne geçememiş olacak ki olacak ki otorite oyunu tamamen yasaklama kararı almış.

bbc.com

Uzmanlar oyun geliştiricilerinin oyunun temel mantığını gizlediğini, reklamda oyunu farklı şekilde tanıtarak tanıtılan oyuna ilgisi olan kitlenin de oyunu indirmesini sağlamak amacı ile yanıltıcı reklamlara sık sık başvurduğunu belirtmekte. İlerleyen zamanlarda bu karar, bu tarz reklamların da yasaklanmasını sağlayabilir.