Bilgisayar korsanları Yandex.Taxi hizmetini hackleyerek onlarca taksiyi aynı noktaya çağırdı. Siber saldırı Moskova’da trafiğin kilitlenmesine sebep oldu.

Rusya’da ilginç bir olay yaşandı. Yandex.Taxi (Yandex Go) hizmetinden çağırılan onlarca taksi tek bir adrese yönlendirildi. Moskova’nın Fili bölgesindetrafik felç oldu.

Yandex’e göre söz konusu durum bilgisayar korsanlarının Yandex.Taxi hizmetine saldırı gerçekleştirmeleriyle yaşandı. Hacker’lar aynı adrese onlarca taksi çağırdı ve bunun üzerine taksicilerin hepsi aynı noktada toplanmış oldu. Bunun sonucuna da müşterilerini almaya gelen düzinelerce taksi, 40 dakika süren bir trafik sıkışıklığına neden oldu.

Yandex’ten Açıklama

Yandex olayla ilgili olarak: “Sürücüler sahte siparişler nedeniyle trafikte yaklaşık 40 dakika geçirdi. Tazminat sorunu çok yakın bir zamanda çözülecek. Artık taksilerimiz sıkışıklık bölgesinden ayrıldı ve her zamanki gibi çalışmaya devam ediyorlar.” açıklamasında bulundu. Bunların yanında Yandex, gelecekte benzer olayların yaşanmaması ve bu tür siber saldırıların önüne geçilmesi amacıyla algoritmanın şimdiden geliştirildiğini açıkladı.