Gelişen teknolojinin insanların hayatını her geçen gün daha kolay kıldığı şüphe götürmez bir gerçek. Her geçen gün hızlanan cihazlar, incelen, hafifleşen her insanın hayatına olumlu birçok katkıda bulunuyor. Teknoloji özellikle fiziksel engeli bulunan insanların hayatını önemli derecede etkiliyor.

Engeli olan kişilere tam bağımsız şekilde bilgisayar kullandırabilen sistemler mevcut. AB İsveçli bir bilişsel bilim ve yüksek teknoloji firması olan Tobii Technology’nin geliştirdiği bir sistem olan göz ile takip sistemi de bu sistemlerden biri.

Ürün kişinin öncelikle çevresiyle iletişim kurabilmesini, eğitim ve iş olanaklarına sahip olabilmesini, normal ve sağlıklı bir birey gibi internet erişimi sağlayabilmesini sağlıyor.

Sistem serebral parsi, otizm, felç, afazi( konuşma yitimi ), rett sendromu, gelişme geriliği, travmatik beyin hasarı, omurilik felci gibi özellikle ellerini kullanamayan engellilerin kullanımına sunulmak üzere üretilmiş donanım ve yazılımlardan oluşmaktadır.

Sistem sayesinde engeli olan bireyler sadece ekrana bakarak müzik dinleyebiliyor, resim albümlerine bakabiliyor, fotoğraf çekebiliyor ,e-posta alıp gönderebiliyor, e-kitap okuyabiliyor, telefon görüşmesi yapabiliyor ve sms alıp gönderebiliyorlar. Bu ve bu gibi pek birçok eylemi gerçekleştirebiliyorlar.

Sistem kişinin göz hareketlerini algılayarak kişi için mause ve klavye görevi görüyor. Kişi aratmak istediği terimin harfleri üzerinde bir kaç saniye bekleyerek o harfi ekrana yazdırabiliyor.

Sisteme donanımsal olarak bakıldığında cihazın isminin Tobii PCEye Go olduğunu görmekteyiz. Tobii PCEye Go, dizüstü veya masaüstü bilgisayar ekranlarına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. PCEye Go, akıllı, manyetik tutucusu ve USB bağlantısı ile masaüstü ekranlara ya da dizüstü bilgisayarlara kolaylıkla takılıp sökülebiliyor. Tobii PCEye Go, Tobii EyeMobile bağlantı destek aparatı sayesinde, Windows 8 Pro ile çalışan standart tabletlerle de kullanılabiliyor. Göz takip cihazının EyeMobile bağlantı destek aparatının yuvasına geçirip USB port ile tabletlere bağlaması yeterli.

Tobii iletişim yazılımı olarak ise Tobii Communicator kullanıyor, kullanıcılar için tasarlanmış alternatif bir yazılım ve güçlü bir iletişim platformu sunuyor. Communicator, metin ve sembolleri anlaşılır bir konuşma sesine çeviriyor ve bilgisayar erişilmesine ve hatta çevrenizde bulunan diğer cihazların kontrol edilmesine imkân sağlıyor. Sistem, kişilerin bazı fiziksel özelliklerine göre daha spesifik bir kaç yazılımı daha içinde barındırıyor.

İlk amacı engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak olan cihaz son dönemlerde bazı youtuberların içeriklerinde de yer almakta. Sistem kullanılarak farklı içerikler yaratılıyor ve videoların görüntülenme sayıları yüksek. Sistem pratik kullanımıyla tüm insanların ilgisini çekebiliyor.

Gelecekte bu ve benzeri teknoloji ve sistemlerin oyun, eğitim gibi pek çok alanda tüm insanların kullanımına sunulması olası bir ihtimal. Sadece göz hareketleri ile oynanması mümkün oyunların geliştirilmesi ve yaygınlaşması çok uzak görünmüyor.

Sistemin tüm detaylarına http://www.engelsizurunler.com.tr/urunler_tobii_sistem.html# adresi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz…