Koronavirüs ile yaşantımıza devam ettiğimiz şu günlerde herkesin Korona öncesi gündelik yaşantısında vakit bulamadığı, yapmak isteyip sürekli ertelediği pek çok eylem ve aktivite bulunmaktaydı. Bunlardan en genel olanları film listelerindeki filmleri izleme, okunmaya fırsat bulunamamış kitapları okuma, bazı bilgisayar programlarında yetkinlik kazanma ve yabancı dil genellikle İngilizce öğrenme isteği..
Özellikle yabancı bir dil öğrenmek pandemi süreci için fazlaca tercih edilen bir aktivite olmuştur. Pandemi süreci ile birlikte yabancı bir dil öğrenmeye başlayan birçok kişi halen eski yaşantıya tam anlamıyla dönülememiş olan, evde geçirilen vakitin daha fazla olduğu şu günleri yabancı dil öğrenme çalışmalarına devam ederek geçirmeyi tercih edebilmektedir.
Yabancı dil uygulamaları bu süreçte büyük ölçüde yarar sağlamıştır. Yabancı dil öğrenme konusunda App Store ve Google Play Store’da yüzlerce uygulamaya rastlamak mümkündür. Bu uygulamalardan en çok tercih edilen ve kullanıcılar tarafından daha verimli olduğu iddia edilen bazı uygulamaları şu şekilde derledik;

Dualingo

Dualingo kullanımı basit bir arayüze sahip olması, anlaşılır sade tasarımı ile pek çok yaş grubuna ve kitleye hitap edebilecek nitelikte olması gibi özelliklere sahip olması nedeniyle yabancı bir dil öğrenme konusunda en çok tercih edilen dil uygulamalarının başında geldiğini söylemek mümkün. Dil öğrenmeyi oyunlaştırmış bir havaya büründürmüş olan uygulama, bu özelliği ile monoton ve sıkıcı olmaktan sıyrılabilmiş, kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarabilmiştir. Yeşil baykuş emojisi ile ilgi çeken Dualingo, pandemi sürecinde ise yurt dışı üniversite başvurusu yapacak olan öğrencilere, test merkezlerine gitmeden online İngilizce test imkanı da sunmuştur. Üstelik Amerika, Kanada gibi çok sayıda ülkede, yüzlerce üniversitede geçerliliğe sahiptir. Uygulama, farklı dilleri eş zamanlı olarak öğrenme imkanı da sunmaktadır.

Cambly

Sıradaki uygulama “anlıyorum ama konuşamıyorum”lar için biçilmiş kaftan. Cambly uygulamasında farklı ülkelerden bir çok eğitmen bulunmakta. İstenilen eğitmen ile kişinin seviyesine uygun bir biçimde konuşma pratikleri yapılmakta, bu pratikleri düzenli hale getirerek konuşma becerileri önemli ölçüde geliştirilebilmektedir. Yurtdışında konuşma pratiği yapmayı, yeni bir dil öğrenmeyi planlayanlar için hem daha ekonomik hem de daha pratik bir süreç sağlayacak bir karar olacaktır. Cambly ücretli bir uygulamadır. 5 dakika için deneme şansınız bulunmaktadır.

Tureng

Google translate bazen sözcükleri detaylandırma, sözcüğün farklı anlamlarını da sunma konusunda yetersiz kalabilmektedir. Tureng, yabancı dil sözlüğü anlamında en fazla tercih edilen sözlüklerden biridir. Kelimeleri yaygın ve genel kullanım şeklinde kategorize etmesi kelime haznesini çoğaltmak isteyenler için yönlendirici bir özelliktir. Sade anlaşılır arayüz tasarımı ile kullanıcıya pratik bir kullanım sunmayı başarabilmiştir. Tureng Sözlük’te sağ üst köşede “ışıkları söndür” şeklinde bir sekme de bulunmaktadır. Gece çalışırken oldukça kolaylık sağlayacak bir özelliktir.

Cambridge Dictionary

Cambridge, yine en fazla tercih edilen sözcüklerin başında gelmektedir. Kullanıcılar tarafından Cambridge sözlüğün diğer sözlüklere göre daha detaylı olduğu belirtilmektedir. Aslında bu sonuca kullanıcı yorumlarını ele almadan da ulaşmak mümkündür. Bunun mümkün olmasının nedeni Cambridge sözlüğün ayrıntılı bir sözlük olmasıdır. Akademik çalışmalar için Cambridge sözlüğü tercih etmek yerinde bir karar olacaktır.
Kelimelerin türünü belirtmesi (isim, fiil, zarf, sıfat, edat…), Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi olmak üzere iki farklı aksanda telaffuz imkanı tanıması, fonetik alfabe olarak tabir edeceğimiz alfabe ile kelimelerin vurgusu, hecelemesi ve tonlaması konusunda bilgi vermesi, sözcüğü içeren deyimleri (varsa) sunması, önemlisi kelimeleri ingilizce olarak açıklaması ve size zamanla inanılmaz bir tanımlama yetisi kazandırması gibi özellikleri sayesinde kullanıcıların çok tercih ettiği sözlüklerin en başlarında gelmektediR.

MateCat

Önceki başlıklarda yer alan dil uygulamaları kadar ön planda olan bir uygulama olmadığını söylemek yanlış olmaz. MateCat bir çeviri programıdır. Google Translate ile aynı görevi üstlenmekte olup, Google Translate’e göre çok daha gelişmiş bir uygulamadır. Çevirisi yapılacak olan metnin türü hakkında (edebi, hukuki, akademik vb.) kullanıcıdan bilgi alarak, terimleri ilgili alana entegre bir şekilde çevirmektedir.