Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan X, geçen senenin aynı döneminde 44 milyar dolar piyasa değerine sahipti. Şu an ise firmanın 19 milyar dolar piyasa değerine sahip olduğu duyuruldu. İşte detaylar…

Amerikalı iş insanı Elon Musk Twitter’ı 27 Ekim 2022’de 44 milyar dolara satın almıştı. X platformu, bugün şirket içi bir notta çalışanlarına, şirketin değerinin 19 milyar dolar olduğunu bildirdi. X’te küçük bir hissesi olan yatırım şirketi Fidelity, Ağustos sonunda şirkete 16,9 milyar dolar fiyat biçmişti.

Ağırlıklı olarak Finans, endüstri, yatırım ve pazarlama konularını içeren Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’a göre Twitter’ın sahibi Elon Musk, 214,8 milyar dolar’la dünyanın en zengin insanı konumunda. Servetinin büyük bölümünü ise kurucusu ve sahibi olduğu Tesla ve SpaceX oluşturuyor.

Musk, Twitter’ı satın aldıktan platformun adını X olarak değiştirmekle birlikte, doğrulama onay işareti almak için kullanıcılardan ücretli bir sistem oluşturmak, kullanıcıların görüntüleyebileceği gönderi miktarını sınırlamak, kullanıcının gönderebileceği günlük direkt mesaj miktarını geçici olarak kısıtlamak keskin geçişler

Güncel piyasa değeri 19 mişlyar dolara gerileyen platformun finansal olarak ilk düşüşü değil, Eylül ayında da reklam gelirlerinin yüzde 60 düştüğü açıklanmıştı.