Akıllı cihazları kontrol etmek için Wi-Fi ağına olan ihtiyacı kaldırmayı amaçlayan Xiaomi, bunun yerine ultra geniş bant (UWB) teknolojisine yönelik çalışıyor. Xiaomi, ultra geniş bant teknolojisi ile evinizde lokal bir GPS sistemi kurulabileceğini belirtiyor.

Xiaomi, bilindiği üzere kendini bir akıllı telefon üreticisi olmakla sınırlandırmıyor, bunun yanında gündelik yaşantıda ihtiyaç duyulabilecek neredeyse her alanda teknoloji ürünüyle ilgili çalışmalarıyla karşımıza çıkıyor. Şirket bu sebeple son gelişme olarak akıllı ev cihazlarının lokal olarak Wi-Fi ağından bağımsız birbirleriyle entegre olabilmelerini sağlayan Xiaomi UWB’yi duyurdu.

Xiaomi Ultra Geniş Bant teknolojisi, evdeki Wi-Fi ağını kullanan standart sistemlerin aksine geleneksel TV kumandaları ile oldukça benzer bir teknoloji kullanıyor. Aradaki fark, Xiaomi UWB’nin TV kumandaları gibi kızılötesi ışık değil, ultra geniş bant teknolojisi kullanan bir sistem olması.

slashgear.com

Ultra Geniş Bant Teknolojisi İle Akıllı Cihazlar Doğrudan Kontrol Edilebilecek

500 MHz ve üzeri bant genişliği kullanan Xiaomi ultra geniş bant;  kablosuz monitörleri, akıllı ev aletlerini,modem ve routerları denetleyebilmek amacıyla kullanılabiliyor. Dahası, Xiaomi’den elde edilen bilgilere göre UWB teknolojisi, evdeki cihazların yönlerini ve konumlarını da gösterebiliyor. Dolayısı ile Xiaomi UWB, bir bakıma lokal GPS teknolojisine benzer çalışıyor.

Xiaomi, yayınlamış olduğu bir demo video ile söz konusu teknolojinin akıllı ürünleri kontrol etmek için ne kadar pratik bir çözüm olabileceğini ortaya koyuyor. Beraberinde UWB’yi kullanabilmek için bazı ekipman ve antenlere ihtiyaç var. Dolayısıyla Xiaomi Ultra Geniş Bant teknolojisinin kısa bir zamanda geniş bir kullanıcı kitlesine sahip bir ürün olması beklenmiyor.