Xiaomi, 2018 yılında 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedeflemişti. Çinli teknoloji devi 2 yıl sonra olsa bu hedefini gerçekleştirdi.

Uzakdoğulu teknoloji devleri arasında öne çıkan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Son yıllarda adını her geçen gün daha fazla duyuran Xaomi’nin piyasa değeri de buna bağlı olarak 100 milyar dolara yükseldi.

Firmanın hisseleri, Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen firmanın piyasa değeri böylece 100 milyar doları aştı. Gün sonunda firmanın değeri 103 milyar dolar oldu. Gelirinin büyük kısmını akıllı telefonlardan sağlayan Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini daha önce açıklamıştı. O dönemde firmanın değeri şu andakinin yarısından biraz daha fazlaydı.

Xiaomi ayrıca Kasım ayında son iki yıldaki en hızlı çeyrek büyümesini açıkladı. Firmanın kazancı tahminleri geride bıraktı. Böylece firma hedefine tahmininden yıllar sonra da olsa ulaşmayı başardı. Çin’e uygulanan ambargodan olumsuz etkilenmeyen Xiaomi, küresel anlamda ve Çin’in iç pazarında Huawei’den oluşan boşluğu avantaja çevirmeyi de başardı.