Xiaomi, MIUI 13 arayüzünde yer alan bir özellik ile Telegram’ın Çin’deki cihazlara yüklenmesini engelliyor. Telegram uygulaması güvenlik kontrolünden geçemiyor.

Xiaomi, 2022 yılında MIUI arayüzüne, kullanıcıları spam ve zararlı uygulama yüklemelerinden korumak amacıyla yeni bir özellik ekledi. Şu anda bu özelliğin çalıştığını söylemek mümkün.

Güvenlik Kontrolünde Sınıfta Kaldı

2004 yılında Lawrence Abrams tarafından oluşturulan forumları aracılığıyla teknoloji haberlerini içeren ve ücretsiz bilgisayar yardımı sunan bir web sitesi olan BleepingComputer’a göre Xiaomi, kendine ait olan Çin’deki akıllı telefonlarına Telegram’ın yüklenmesini önledi. Çin’deki Telegram kullanıcıları çoklu platform desteği sunan, popüler anlık mesajlaşma servisi Telegram uygulamasını cihazlarına yüklenmeye çalıştıklarında, uygulamanın güvenlik kontrolünden geçemediğini belirten bir mesaj ile karşılaşıyorlar.

Söz konusu kısıtlamanın, diğer ülkelere resmi olarak ithal edilen Xiaomi akıllı telefonların etkilemesi pek mümkün değil. Ancak cihazların Çin versiyonunu satın alan kullanıcılar bu Telegram uygulamasını yüklemeye çalıştıkları zaman bu uyarı ile karşı karşıya kalacak. Cihazın sahibi Çin dışında bir ülkede yaşıyor olsa bile Telegram bu cihazlara yüklenemeyecek.