Game Pass, son iki yılda sadece dokuz milyon yeni abone kazandı; bu, önceki dönemlere göre oldukça düşük bir artış oranıydı.

Microsoft’un oyunlara yönelik abonelik servisi Game Pass, Şubat 2024’te 34 milyon aboneye ulaştı. Microsoft, Xbox işi hakkındaki gelecek planlarını paylaştığı bir blog gönderisinde bu rakamı duyurdu.

Son rakam, Game Pass’in büyüme hızının önemli ölçüde yavaşladığını gösteriyor. Game Pass, 2017’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, Microsoft’un Nisan 2020’de 10 milyon aboneye ulaşması üç yıl aldı. Sonraki beş ayda şirket beş milyon abone ekledi ve Ocak 2021’de yaklaşık yüzde 90’lık bir büyüme oranıyla 18 milyon aboneye ulaştı. Bir yıl sonra şirket, Game Pass’in 25 milyon aboneye ulaştığını duyurdu. Son iki yılda Game Pass, sadece dokuz milyon abone ekledi; bu, yıllık ortalama olarak sadece yüzde 18’lik bir artış anlamına geliyor.

Perşembe günü yapılan bir duyuruda, Game Pass’in liderleri, oyuncuların konsollarında veya bilgisayarlarında oynayabilecekleri sürekli gelişen bir oyun kitaplığına sınırsız erişim için Microsoft’a aylık bir ücret ödemesine olanak tanıdığını belirtti. Ayrıca, Xbox oyunlarını daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırmak amacıyla PlayStation 5 ve Nintendo Switch gibi platformlara getirme planlarını açıkladı. Ancak, şu anda Sony veya Nintendo platformlarında Game Pass sunma planları bulunmamaktadır.