Popüler sosyal medya platformu X için Elon Musk’a davalar açılmaya başladı. İlk dava Florida merkezli bir sosyal medya şirketinden geldi. İşte detaylar…

Twitter’ı satın aldıktan kısa bir süre sonra platformun ismini X olarak değiştiren Elon Musk, adeta isim hakkı davalarına davetiye hazırlamıştı. İlk dava ise bir sosyal medya şirketinden geldi.

Musk’a Marka İhlali Davası!


Sosyal medya servisleri, reklamcılık, veri analizi, pazar araştırması gibi pek çok fonksiyonu bünyesinde barındıran ve yelpazesinin genişletilmesi amaçlanan platform için X ismi tercih edilmişti. Fakat tercih edilen bu isim her ne kadar plaftorm için uygun olsa da sayısız markanın tescili olarak kullanılıyor.

Florida merkezli X Social Media, marka isminin izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle Musk’ın sahibi olduğu X platformuna dava açtı. Temmuz ayında gerçekleşen isim değişikliğiyle birlikte Ağustos ayında X Social Media eski ismiyle Twitter’a ihtar çektiği ancak Elon Musk’ın bu durumu önemsemediği de edinilen bilgiler arasında.

X Social Media isimli şirket isim haklarının ihlal edildiğini savunmakla birlikte kendi hizmetlerinin X Corp ile ilişkilendirildiğini, ve bu nedenle markanın zarar gördüğünü ifade ediyor.

Marka ihlali nedeniyle sonucunda zarara uğradığını savunan X Social Media, bu zararın 3 kat kadar tazmininiyle birlikte Elon Musk’ın X marka ismini kullanmaktan menedilmesini talep ediyor. İlerleyen günlerde duruşmaların başlaması ile mahkemenin aldığı kararları hep birlikte göreceğiz.