Destek süresi altı yıl önce biten Windows XP çok başarılı bir işletim sistemi olduğu için düşük bir kitle tarafından da olsa hala kullanılmaya devam ediyordu. Son rakamlara göre Windows XP’nin pazar payı yüzde 1’in altında.

Windows XP, bilgisayar kullanma şeklini tamamen değiştiren bir sürüm olarak teknoloji tarihinde önemli bir konumda yer alıyor. Microsoft XP desteğini 8 Nisan 2014 tarihinde sonlandırsa da kullanıcılar severek kullandıkları ve alışmış oldukları Windows XP‘yi kullanmaktan vazgeçmedi.

Destek sonlandırılmasının üzerinden 6 yıl geçmesiyle Windows XP’nin pazar payı yüzde 1’in altına indi. Yüzdeden de anlaşıldığı üzere çoğu bilgisayarda artık işletim sisteminin daha yeni bir sürümü kullanılıyor. Ağustos 2020’de Windows XP’nin payı yüzde 1.26 seviyesindeydi. Şimdi ise pazar payının yüzde 1’in altına kadar düştüğünü görüyoruz.

Günümüzde Windows XP kullanmak özellikle güvenlik açısından sağlıklı olmayacaktır. Söz konusu işletim sistemi yıllardır güvenlik güncellemeleri almıyor. Microsoft’un destek vermeyi yıllar önce bıraktığı ve bilgisayarlara yeni bir boyut kazandıran XP, çok zayıf durumdaki güvenlik önlemleri ile tamamen yok olmaya yaklaşıyor.