Kırk yılı aşkın zamandır var olan Not Defteri, bugüne kadar hiç olmadığı kadar güncelleme alıyor. Şimdi Microsoft, Windows 11’deki Not Defteri’ne yazım denetimi özelliğini ekliyor.

neowin.net

Microsoft’un varlığı 1983 yılına kadar uzanan Not Defteri uygulaması, muhtemelen daha önce hiç bu kadar sık güncellemeler almamıştı. Özellikle son bir yıl içinde, Copilot yapay zekası, sekmeler, otomatik kaydetme ve karakter sayısı gibi yeni yeteneklerle donatıldı. Şimdi ise Microsoft, Windows 11’deki Not Defteri’ne yazım denetimi özelliğini ekliyor.

Not Defteri için yazım denetimi özelliği şu an Windows 11 Dev ve Canary sürümlerindeki Windows Insider’lara sunuluyor. Bu özellik, yılın sonlarında genel tüketicilere ulaşacak. Bununla birlikte, yazım denetimi Word’deki gibi işliyor; Hatalı yazılan kelimeler kırmızı renkte altı çiziliyor. Denetim ve önerileri görmek için kelimenin üzerine sağ tıklamak yeterli oluyor.

ghacks.net

Microsoft ek olarak otomatik düzeltme özelliğini de dahil etti, ancak bu, her zaman Word’deki gibi doğru şekilde çalışmıyor. Bu nedenle öneriyi dikkate almayı reddetme veya bir kelimeyi sözlüğe eklemenize olanak sağlanacak, böylece uygulama artık ilgili kelimeyi hata olarak görmeyecek.

Ayrıca, kullanıcılar günlük dosyalarını ve kod düzenlemek için Not Defteri’ni sıklıkla kullanıyorlar, bu yüzden Microsoft belirli dosya türleri için otomatik düzeltmenin kapatılmasına izin verecek. Günlük dosyaları gibi bazı dosyalarda yazım denetimi varsayılan olarak kapalı olacak.