Mobil uygulamasında sesli ve görüntülü iletişim kurma özelliği sunan WhatsApp , bu özelliği web ve masaüstü sürümlerine için de kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

WhatsApp, mobil uygulamalarında uzun zamandır kullanıcılarına sesli ve görüntülü arama imkanı sağlıyor. Fakat bu özellikler hizmetin PC veya masaüstü sürümünde henüz yok. Sızan yeni bilgilere göre WhatsApp sesli ve görüntülü aramayı web ve masaüstü sürümlerine getirmek için testler yapmaya başladı. İnsanların odadan odaya bile görüntülü konuşmak zorunda kaldığı pandemi sürecinde video konferans uygulamaları büyük ilgi gördü. Whatsapp’ın bu özelliği kullanıma sunması pandemi süreci için insanların çok işine yarayacak.

Henüz Beta Aşamasında

Ekran görüntülerinde de gösterildiği üzere, kısıtlı bir WhatsApp kullanıcı grubu yeni sesli ve görüntülü arama düğmelerini edinmiş durumdalar. Listenizde dilediğiniz kişiye bu düğmeleri kullanarak sesli veya görüntülü arama isteği gönderebileceksiniz. Alıcı taraftaysanız, her aramada ayrı bir açılır pencere görünecek ve bu pencerede kişinin adı, profil fotoğrafı ve aramayı kabul etmek veya reddetmek için düğmeler bulunacak.

Eğer arama yapıyorsanız, aradığınız kişinin adı ve profil fotoğrafının bulunduğu ayrı bir açılır pencere, videoyu açıp kapatabilmek için bir düğme, bir sessize alma düğmesi, bir menü düğmesi ve bir kapatma düğmesi göreceksiniz.

WhatsApp web ve masaüstü sesli ve görüntülü görüşme özelliği şimdilik beta aşamasında ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından deneyimlenebiliyor. Kesin bir çıkış tarihi açıklanmamış olsa da yeni özelliğin gelecek haflarda kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.