Whatsapp’ı masaüstünde kullanmak isteyen kullanıcıların, QR kodu aşamasından önce yüz veya parmak izi doğrulaması yapmaları gerekecek.

takvim.com.tr

WhatsApp açıklamasında, WhatsApp Web ve masaüstü sürümleri için güvenlik önlemlerini sıkılaştırdığını ve WhatsApp hesaplarını bilgisayarından kullanmak isteyen kullanıcılar için extra koruma katmanı eklendiğini belirtti. WhatsApp hesabını web veya masaüstü uygulamasında açmak isteyen kullanıcıların kodu eşleştirmeden önce parmak izi veya yüz doğrulamayı gerçekleştirmeleri gerektiğini de ekledi.

WhatsApp, biyometrik doğrulama ile birlikte kişi başka bir bilgisayarda hesabına giriş yaptığında ve bilgisayarın olduğu yerden ayrıldıktan sonra başkasının hesabı kullanımı sürdürmesini ve incelemesini önlemeyi amaçlıyor.

engadget.com

WhatsApp konuya ilişkin açıklamasında: “Bunu yapmak için, cep telefonu işletim sisteminde bulunan yüz veya parmak iziyle kilit açma özelliğinden yararlanıyoruz. WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasını WhatsApp hesabınıza bağlamak için şimdi yüzünüzü veya parmak izi kilidini kullanmanız istenecek.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp, web ve masaüstü sürümlerinin mobil uygulamalar kadar güvenli hale getirmeyi amaçladığını belirtti. Şirket, yeni güncellemenin önümüzdeki haftalarda uyumlu cihazlar için kullanıma sunulacağını ifade etti.