Vestel mağazalarındaki Maske Dönüşüm Üniteleri doldukça yerine Türk yapımı WeWALK akıllı bastonlar konulacak.

Vestel yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Firma, kullanılmış maskeleri toplayacak ve görme engellilere destekte bulunacak.

Bazı vatandaşlar kullandığı maskeleri kaldırımlara, banklara,yeşillik alanlara hatta denizlere bile bırakabiliyor. Bu durum koronavirüsün yayılmasına neden oluyor. Bu nedenle Vestel, mağazalarına Maske Dönüşüm Üniteleri yerleştirdi.

Vestel mağazlarındaki Maske Dönüşüm Üniteleri doldukça Askıda Ne Var aracılığıyla askıya görme engelliler için geliştirilen WeWALK akıllı baston bırakılacak. Engelliler bu akıllı bastonları ücretsiz olarak alabilecek.

WeWalk’ın Özellikleri

Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen WeWalk bir çok devrimsel özelliğe sahip.

Engel Algılama

WeWALK, ultrasonik sensörler sayesinde baş üstü engelleri algılıyor ve kişiyi titreşimle uyarıyor. Ayrıca, engel algılama seviyesi uygulama üzerinden 80 cm’den 170 cm’e kadar ayarlanabilmektedir.

Engel Algılama İçin Tasarlanmış Navigasyon

WeWALK Akıllı Bastonu hem iOS hem de Android için tasarlanmış ücretsiz olan WeWALK uygulaması ile eşlenebiliyor; telefon bastonun üzerinden kontrol edilebiliyor. WeWALK uygulaması sayesinde kişi telefonu cebindeyken sevdiği, sık ziyaret ettiği yerler için saat yönü ve adım adım navigasyon alabiliyor.

Etrafımda Ne Var ?

WeWALK uygulaması, “Etrafımda Ne Var” özelliği sayesinde akıllı baston kullanıcısı için bulunduğu bölgedeki kafe, restaurant gibi popüler yerleri listeler. Kalan tek şey ise seçilen mekana navigasyon almak olur.

Erişilebilir Toplu Taşıma

Kullanıcı, WeWALK uygulaması sayesinde çevresinde bulunan en yakın durakları öğrenebiliyor. Ayrıca uygulama seçilen durağa gelecek otobüs listesini ve sürelerini listeler. Üstelik bu özellik sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada 5000 şehirde kullanılabilmekte.

Vestel’in web sitesinden yapılan duyuruda ne kadar maske karşılığında ne kadar baston bağışlanacağı bilgisi verilmiyor. Maske Dönüşüm Üniteleri bulunan Vestel mağazaları ise şunlar:

Vestel Zorlu Center ve Beşiktaş Mağazası, Vestel Ekspres mağazaları (Kızıltoprak, Feneryolu, İnönü Caddesi, Suadiye, Serasker), Vestel İzmir Mavibahçe, Karşıyaka ve Alsancak Mağazaları.