Dünyada her an milyarlarca farklı olay yaşanıyor. Bazı insanlar ürün satın alırken, bazıları da ürün satışı yapıyor. Dünyanın ya da ülkenin bir ucunda birileri hayatını kaybederken, diğer ucunda ise doğumlar gerçekleşiyor. Her insan zaman zaman kendini bu tarzda düşüncelerin içerisinde bulmuştur. Bilinen o ki yeryüzünde tüm olup bitene hakim olmak imkansız bir durum. Çok keskin ve güncel rakamlarda olmasa bile “anlık” adı altında bize o anda olup bitenler hakkında bilgi veren bir kaç web site mevcut. Bunlardan birkaçını sizler için inceledik.

İdeaSoft-Anlık Satış Verileri

Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcılarından biri olan IdeaSoft, “Anlık Satış Verileri” başlığı altında kullanıcılara farklı bir satış deneyimi sunuyor. Sitede, Türkiye’nin tüm illerinde bulunan kişilerin yaptığı alışverişler izlenebiliyor. Kişilerin hangi ilden hangi ürünü satın aldıkları ve ürünlerin fiyat bilgileri anlık olarak görüntüleniyor. Özellikle pandemi sürecinde ciddi bir artış gösteren e-ticaret, İdeaSoft “Anlık Satış Verileri” sayesinde izlenebiliyor.

IdeaSoft’un 50 farklı sektörden, 9000+ müşterisi bulunuyor. E-ticaretin nabzını ölçmede oldukça faydalı olan bu rakamların meydana getirdiği canlı satış haritası ilgi ile takip ediliyor.

İdeaSoft-Anlık Satış Verilerinin Faydaları Neler?

İdeaSoft Anlık Satış Verileri, KOBİ ve girişimciler için yol gösterici nitelikte. Girişimciler verileri belirli zaman ve aralıkla ile gözlemleyerek, girişimleri konusunda fikir edinebilir ve uygulayabilirler.

E-ticaret ya da alışveriş alışkanlıkları gibi benzer konularda araştırma yapan, proje hazırlayan ya da bir amaç doğrultusunda e-ticaret gözlemlemesi yapması gereken kişiler için oldukça faydalı olacaktır. Tüketici davranışlarının analiz edilmesini sağlayan site alışveriş alışkanlıklarının seyrini gözler önüne seriyor. 

İdeaSoft-Anlık Satış Verileri Nasıl Çalışıyor?

İdeaSoft satış verilerine müdahale edilmediğini, verilerin şeffaflığa dayandığını belirtiyor. Haritada, 2020 yılından itibaren satın alınan ürünlerin toplamı da anlık olarak güncelleniyor. Satışı haritada gösterilen ürünler, anlık satış verilerinin rastgele örneklenmesi şeklinde oluşturuluyor. 1 saniyede 100 adedin üzerinde ürün satılması nedeniyle haritaya ürünlerden sadece bir tanesi yansıtılıyor.

Link ile siteyi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz…

https://canli.ideasoft.com.tr/

Worldometers

Worldometers aslında bir sayaç. Fakar bu sayaç anlık olarak çalışmakta olan bir sayaç. En başta da belirtildiği üzere dünya üzerinde gerçekleşen her şeye an be an hakim olmak mümkün bir durum değil fakat gerçek zamanlı istatistikler baz alınarak tamamen gerçek verilere olabildiğince yakın bir sayaç oluşturmak mümkün. Worldometers tam da bu işe yarıyor. İçerisinde dünya nüfusu, çevre sağlık gibi konular olan site, bu konuların içerisinde farklı alt başlıklar barındırıyor.

Bazı sayaçlar sürekli işler durumdayken, bazıları günde bir artabiliyor. Örnek vermek gerekirse bu yıl doğanların sayısı sürekli olarak bir artış gösterirken, bu yılki intihar sayısı çok yavaş bir şekilde artıyor.

Worldometers’ın Faydaları Nelerdir?

Sağlık, dünya nüfusu, su, enerji gibi konulardan meydana gelen bazı durum ve değişiklikleri merak eden kullanıcılar için merakları giderebilecek bir site. Herhangi bir araştırma halinde olan, bir proje meydana getirmeye çalışan kişiler için de sayaçlar yönlendirici olacaktır. Örneğin su tüketimi üzerine araştırma halinde olan bir kişi, bu yılki su tüketimi (milyar litre) sayacını gözlemleyerek projesi için bir fikir oluşturabilir.

Worldometers Nasıl Çalışıyor?

Çevrimiçi reklamcılık ile kazanç sağlayan bir veri şirketi olan Dadax’a ait website, aslında farklı konular için sayaçlar ve gerçek zamanlı istatistikler sunan bir referans websitesi şeklinde tanımlanabilir.

Sitenin çalışması gerçek zamanlı istatistiklere dayanmaktadır ve uluslararası geliştiriciler, araştırmacılar ve gönüllüler ekibi tarafından yönetimi sağlanmaktadır. Aynı zamanda site, 2011 yılında Ameikan Kütüphane Derneği tarafınca en iyi ücretsiz referans sitelerinden biri olarak seçilmeye hak kazanmıştır.

Siteyi ücretsiz bir şekilde ziyaret ederek, söz konusu sayaçları görüntüleyebilirsiniz…

https://www.worldometers.info/tr//

Sitenin koronavirüs verilerini günlük olarak paylaşan ve detaylı grafiklerle bilgilendirme yapan versiyonu için de aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

https://www.worldometers.info/coronavirus/

CyberMap

Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi olan Kaspersky tarafından oluşturulan CyberMap, gerçek zamanlı bir siber tehdit haritasıdır. Dünya çapında ve ülkeler bazındaki siber saldırıları gerçek zamanlı olarak sunmaktadır. Siber saldırıların mail anti-virüs, web-antivirüs gibi kategorilere ayrıldığı sitede her saldırı için sayaçlar bulunmaktadır. Saniyelik tespitler yapan web sitede dünya çapında gerçekleşen siber saldırılar her ülke için rakam ve grafikler ile gösterilmektedir. Aynı zamanda ülkelerin geçmişte yaşadığı siber saldırılar da görüntülenebilmekte.

Siteyi ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz…

https://cybermap.kaspersky.com/tr/stats

Corona Tracker

Gerçek zamanlı bir harita sunan Corona Tracker, salgını neredeyse gerçek zamanlı olarak takp etmenizi sağlıyor. Anlaşılır ve sade bir arayüze sahip olan bu siteden Koronavirüs salgınını detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

https://www.coronatracker.com/