Yıl sonu itibariyle USB 10Gbps ve USB 20Gpbs olarak tekrardan isimlendirilen kablolar karşımıza çıkacak. Bunun yanında eski isimlendirmeler de kullanılmaya devam edilebilecek.

İsimlendirme konusu USB 3.0’ın kullanıma sunulmasıyla gündemdeydi. Farklı isimlendirmelerin yanına bu hafta iki tane daha eklendi.

USB 10Gbps ve USB 20Gpbs Kabloları

USB Uygulama Birliği tüketicinin kafa karışıklığını gidermek amacıyla isimlendirme konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu hafta itibariyle SuperSpeed USB 10Gbps isimlendirmesi yerine USB 10Gbps, USB4 20Gbps yerine de USB 20Gbps isimlendirmesi kullanıma sunulacak. Söz konusu değişikliğe USB 3.0 ve sonrası da dahil.

USB Uygulama Birliği yalnızca onay sürecinden geçen cihaz ve kablolar için bu isimlendirmelerin kullanılmasınıdan yana. Pazarlama ve markalama konusunda yakın bir zamanda bir rehber yayınlanacak. İlk ürünlerin ise yıl sonunda satışa sunulacağı belirtiliyor. İşin ilginç tarafı SuperSpeed ve USB4 isimlendirmeleri kullanılmaya devam edilebilecek. Yani aynı özelliklere sahip bir kablonun iki farklı isimlendirmesi olabilecek