Sanal Tur Nedir?

Sanal tur, bir ortam veya ürünün tümüyle incelenmesine imkan sağlayan, video ve fotoğraflar aracılığıyla meydana getirilen sanal ortamlardır.

Sanal turlar oluşturulurken müzik, ses efektleri gibi pekçok unsurdan yararlanılmaktadır. Sanal turlarda asıl amaç kullanıcıya o an o mekandaymış gibi hareket edebilme ve inceleme şansı sunabilmektir.

Beş yıl kadar öncesine baktığımızda kullanım alanı günümüze göre daha kısıtlı olan ve daha az tercih edilen sanal tur uygulaması kullanımı gün geçtikçe daha yaygın hale gelmeye başlamıştır.

Sanal turlar oluştururken tercih edilebilecek birçok farklı yöntem kullanılabilir. Panorama çekimlerinin aksine eğer üç boyutlu bir sanal tur hazırlamak isteniyorsa çok daha kaliteli ekipmanlar ve iyi bir video editörü ile çalışılması gerekir. Kaliteli sanal turların büyük bir çoğunluğu 360 derece açıyla çekim yapabilen kameralar yardımıyla oluşturulmaktadır. Çekilen videoların işlenmesi ve yazılımsal olarak tamamlanmış hale gelmesinin uzun ve zorlu bir süreçtir.

Sanal turlar meydana getirilirken, kullanıcıya üst düzey deneyim sunulması amacıyla her alan için ayrı ayrı detaylı çekimlerin yapılması ve bunların doğru şekilde işlenmesi gerekmektedir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda sanal turun oldukça büyük bir iş yükü olduğunu söylenebilir. Bu sebeptendir ki sanal tur kullanmayı tercih eden pek çok firma bunu kendi firması, kurumu vb. içerisinde sağlamaya çalışmak yerine sanal tur hizmeti sunan işletmelere başvurmayı tercih etmektedir.

Bazı Üniversite Ve Yurtları Sanal Tur Kullanarak İnceleyebilirsiniz

Sanal tur, özellikle pandemi sürecinde insanların daha fazla arattığı bir kavram haline geldi. Sanal tur teknolojisi ile birçok saray, müze, tarihi bina, yurtdışına ait bazı popüler yapıtlar ve mekanlar, insanların incelemeler yapmasına ortam hazırlanarak, insanlarda adeta o mekandaymış hissi uyandırılarak bu süreçte onlara sunuldu.

Aynı zamanda bazı üniversiteler YKS tercihlerinin yaklaşmasıyla birlikte sokağa çıkma yasaklarının devam etme ihtimali ve korona virüsün tam anlamıyla yok olmamış olmasını da göz önünde bulundurarak sanal tur teknolojisinden yararlandı.

Çeşitli sebeplerden dolayı kampüsleri gidip yerinde inceleyemeyen, il dışındaki bir üniversiteyi tercih edecek olan ya da üniversiteye fiziksel olarak gittiğinde yeterince incelediğini düşünmeyen öğrenciler için sanal tur faydalı olabilecek bir tavsiye. Bu durum bazı yurtlar için de geçerli. Şuanda her üniversitede olmasa da bazı üniversite ve yurtlarda bu hizmet üniversite adaylarına sunulmuş durumda. Örnekleri inceleyebilir, tercih etmek istediğiniz üniversiteyi sanal tur ile birlikte aratabilirsiniz…

https://sanaltur.medipol.edu.tr/

https://www.beykent.edu.tr/sanalgezinti/hadimkoy/tr.html

https://www.aydin.edu.tr/map/default.aspx

https://360.okan.edu.tr/tr.html