Yorum ile birlikte Retweet yapma tasarımı ciddi bir etkileşim kaybına sebep olunca Twitter yeniden geleneksel Retweet tasarımına geri dönme kararı aldı. 

Paylaşım Yüzdesi Düştü

Twitter gönderilerinde kafa karıştırıcı ve işleri zorlaştırdığına kanaat getirilen Retweet ve Yorumla Retweet özellikleri bir araya getirilmişti. Twitter bu gidişattan memnun kalmadı. Ekim ayında başlayan Yorumla Retweet kullanıcılara tek bir paylaşım yolu sunuyordu. Kullanıcılar hiç yorum eklemeden paylaşım yapabiliyor olsa da paylaşımlarda yüzde 20 civarında bir azalma yaşandı.

Geleneksel Retweet Daha Çok Seviliyor

Yorumla Retweet yapmak kullanıcılarda yanlış paylaşım yapma algısı oluşturabilecek şekildeydi. Görünen o ki Twitter kullanıcı kitlesi Yorumla Retweet seçeneğine adapte olamadı. Retweet yüzdelerindeki azalmayı farkeden Twitter, yıllardır süregelen retweet tuşunu yeniden kullanıcılarına sundu. Artık iki hızlı hamle ile kullanıcılar kolaylıkla istedikleri tweetleri retweetleyebilecek yani başka kullanıcıların tweetlerini basit iki hamle ile kendi takipçileri ile paylaşabilecek.

Fakat yorumla retweet özelliği tamamıyla kalkmış değil. Dileyen kullanıcılar retweet butonunu seçtikten sonra gelen “tweeti alıntıla” seçeneği ile yine yorumla retweet özelliğini kullanabiliyor durumda olacak.

Bunun yanında kullanıcılar paylaşmak istedikleri tweeti “bir fleet içinde paylaş” özelliği ile fleetlerinde, İnstagram’dan alışık olduğumuz değimiyle “hikayelerinde” de paylaşabilecek.