Twitter herhangi bir kural ihlali yapmadığı halde yoğun bir şekilde şikayet edilen ve adaletsiz bir şekilde erişimi kısıtlanan kullanıcılar için yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor. Project Guardian isimli yeni çözüm bu durumu engelleyebilecek mi? Detaylar haberimizde…

Twitter üzerinde yer alan şikayet mekanizması her zaman doğru ve adaletli şekilde çalışmayabiliyor. Bazı hesaplar ya da hesap grupları, belirledikleri bir hesaba yüklenerek hesabı şikayet yağmuruna tutuyor ve bunun sonucunda o hesabın belirli özellikleri engelleniyor ya da hesap tamamen erişime kapatılabiliyor.

Project Guardian Nedir?

Twitter üzerinde çalışmakta olduğu bir çözüm ile kullanıcıları bu tür haksız saldırılarından korumayı hedefliyor. Project Guardian adı verilen çözüm binlerce hesabın sıralandığı bir liste oluşturuyor. Bu listedeki kullanıcılara yapılan şikayetler daha hızlı bir şekilde değerlendirilecek. 

Facebook VIP çözümünde en büyük eleştiri konusu olan ayrıcalıklı sistemin aksine Project Guardian kullanıcılara herhangi bir ayrıcalık vermiyor. Daha çok tahmine dayalı oluşturulan listeler üzerinden daha sağlıklı karar verilmesini ve sürecin daha da hızlanmasını amaçlıyor.

Listede ünlü hesapların olmayacağı daha çok tanınmış kişilerin olacağı ifade ediliyor. Örneğin sporcular, politikacılar, medya çalışanları gibi. Hatta yüksek sayıda takipçiye sahip bazı kullanıcıların da listeye girebilmesi mümkün. Twitter bu sayede normal kullanıcıları da koruma altına alabilmeyi amaçlıyor.