Rusya’da erişime kapatılan Twitter, halkın erişimini sağlamak için Tor teknolojilerini temel alan bir alternatif geçiş ağı hazırladı. Bu sayede Rus halkı Twitter kullanımı sağlayabilecek.

Sosyal medya devlerinin Rusya’dan çekilmelerinin ardından Rusya da ülkedeki sosyal medya devlerini yasaklamaya başladı. Bunlardan birisi olan Twitter özel bir VPN ağı kurarak Rusya halkına erişim sağlamaya devam ediyor.

Rusya’nın erişimi tamamen yasaklamasıyla birlikte Twitter da Rus kullanıcılara alternatif bir yol sunmak amacıyla yeni bir geçiş ağı hazırladı. Tor servislerini temel alarak hazırlanan geçiş kanalı herhangi bir ülkeden Twitter’a erişilmesini sağlıyor.

Katkıda bulunan Alec Muffett’e göre platform, Twitter’ın “olağanüstü üretim gereksinimlerini” karşılamak için özelleştirilmiş bir Enterprise Onion Toolkit (EOTK) sürümüne dayanıyor. Resmi TwitterSafety hesabındaki haberlerin, en çok ihtiyaç duyulduğu anda Tor hizmetini sular altında bırakan bir “yük artışı” üreteceğine dair endişeler olduğu için Twitter yerine haberi verdi. Kullanıcıların Tor ağında belirlenmiş adresi ziyaret etmeleri Twitter kullanabilmeleri için yeterli olacak.