Jack Dorsey’e ait uygulama Bluesky, pek çok insanın ilgisini çekmeyi başardı. Twitter rakibi sosyal medya uygulaması, erişim elde etmek için hala bir davete ihtiyaç duymasına rağmen şimdiden 100.000 kullanıcıya ulaştı. İşte detaylar…

nbcnews.com

Kayıt olan kullanıcılardan 57.000’den fazlası sosyal ağ üzerinden paylaşım yaptı ve şimdiden 3,1 milyon gönderiyi aştı. Henüz tamamıyla halka açık olmayan bir sosyal ağ için başarılı sayılabilir rakamlar elde eden Bluesky’nin web sitesi üzerinden duyurulana göre , Bluesky yakın zamanda herkesin kullanımına açılacak. İlk 100.000 kullanıcıdan biri olmayanlar, kaydolabilecekleri zamanda bilgilendirilmek üzere bekleme listesine alınarak platformu kullanabilecekleri zamana kadar bekleyebilirler.

Merkezi Olmayan Sosyal Platform

Merkezi olmayan bir sosyal girişim olan Bluesky, diğer platformlardan farklı olarak merkezi olmayan bir ağ sistemi ile çalışıyor. Twitter gibi bir mikroblog ve sosyal ağ hizmeti olarak pazarlanan platformun odak noktası farklı olarak merkezi olmayan teknoloji olan AT Protokolü üzerine inşa edilmiş olması. Bluesky Twitter gibi içerik yayınlamasına, içeriğe erişmesilmesine ve ayrıca kitlelerin birlikte hareket etmesine olanak tanır.

atproto.com

AT Protokolünün (Authenticated Transfer Protocol) amacı, merkezsiz sosyal ağ, sunucuların e-posta gibi birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamaktır. Araştırmacılar ve topluluklar, sosyal ağların şu anda karşı karşıya olduğu sorunları çözmeye yardımcı olma becerisine sahip olacak ve geliştiriciler, birçok yeni etkileşim biçimini deneyebilecek.

Bluesky halka açılmaya hazırlanırken, herkesin kod ekleyebileceği ve dilerse kendi sunucu altyapısında çalıştırabileceği mikroblog için özgür ve açık kaynaklı bir yazılım olan ve ActivityPub protokolünü kullanan merkezi olmayan Mastodon gibi diğer merkezi olmayan ağlar zaten mevcut. Bu merkezi olmayan ağların birbirleriyle nasıl rekabet edeceğini ilerleyen zamanlarda kullanım oranları ile analiz etmek mümkün olacak.