Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey dün gece ani ve sürpriz bir kararla görevini bıraktığını açıkladı.

Jack Dorsey

Milyarder iş insanı Jack Dorsey ani istifa kararını dün akşam saatlerinde kurucusu olduğu Twitter üzerinden paylaşım yaparak duyurdu.

Dorsey istifa mektubunda görevi ürün geliştirme mühendisi olarak başlayan, son dört yıldır Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yürüten Parag Agrawal‘a bıraktığını açıkladı.

Twitter Yeni CEO Parag Agrawal

Twitter’in Yeni CEO’su Parag Agrawal Kimdir?

Jack Dorsey görevini daha önce ismi çok da duyulmamış 37 yaşındaki yazılımcı Parag Agrawal’a bıraktı. Twitter’da dün dikkat çekici bir bayrak değişimi yaşandı. Platformu kuran ve uzun yıllar boyunca CEO’luk görevini yürüten Jack Dorsey sürpriz bir kararla görevini bıraktı. Dorsey koltuğunu birlikte çalıştığı Parag Agrawal’a bıraktı.


Şirkette ürün geliştirme mühendisi olarak göreve başladıktan sonra son dört yıldır Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı pozisyonu sırtlanan Parag Agrawal, şirketin blockchain ve benzeri teknolojilere adapte olmasını sağlayan isimlerden biri olarak dikkat çekiyor.

45 yaşındaki Dorsey’in yönetim kurulunda görev almaya devam edeceği belirtilirken, Agrawal ise Dorsey’den taban tabana zıt bir konumda. Milyonlarca Twitter takipçisiyle milyarder bir iş insanı olan Dorsey’nin aksine 37 yaşındaki Agrawal çok göz önünde olan biri değil.

Dorsey istifa mektubunda, “Parag burada mühendis olarak çalıştı ve işimizi çok derinden sahiplendi ve şimdi de CEO’muz oldu. Ben de aynı yoldan geçtim. O daha iyi yaptı! Sadece bu bile benim onunla gurur duymamı sağlıyor” dedi.

Fortune 500 şirketleri arasındaki en genç CEO olan Agrawal’dan sonra gelen isim ise eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta olan şirketin kurucusu 37 yaşındaki Mark Zuckerberg.

Agrawal’ın makine öğrenme sistemini şirketin geneline yayma gibi bir stratejisi olduğu belirtilirken kripto para, bulut teknolojisi gibi teknolojilerle rakiplerinden ayrılmayı planladığı da öğrenildi.