ABD’de Twitter, kolluk kuvvetlerinin, hedeflenen reklamları satmaya yardımcı olmak için kullanıcı verilerini yasa dışı olarak kullanmakla suçlamasının ardından 150 milyon dolar (119 milyon £) para cezası aldı.

Mahkeme belgelerine göre Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Adalet Bakanlığı, Twitter’ın düzenleyicilerle yaptığı bir anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi. Twitter, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgileri reklamcılara vermeyeceğine söz vermişti. Federal müfettişler, sosyal medya şirketinin bu kuralları çiğnediğini söylüyor.

FTC, misyonu anti-tröst yasasını uygulamak ve tüketicinin korunmasını teşvik etmek olan ABD hükümetinin bağımsız bir kuruluşudur. FTC, Twitter’ı, şirketin gizlilik ve güvenlik uygulamalarını yanlış beyan etmesini açıkça yasaklayan 2011 FTC emrini ihlal etmekle suçluyor.

Twitter Güvenliği Öne Sürüyor

Adalet Bakanlığı tarafından FTC adına yapılan bir şikayete göre, Twitter 2013 yılında hesap güvenliğini artırmak için kullanıcılardan bir telefon numarası veya e-posta adresi istemeye başladı.

FTC’nin başkanı Lina Khan, “Şikayette belirtildiği gibi, Twitter, güvenlik amacıyla kullanma bahanesiyle kullanıcılardan veri aldı, ancak daha sonra verileri reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için de kullandı” ifadelerini kullandı.

ABD başsavcı yardımcısı Vanita Gupta, Adalet Bakanlığının, tüketicilerin hassas verilerinin gizliliğini korumaya kararlı olduğunu ifade etti. Buna ek olarak Gupta , 150 milyon dolarlık cezanın, Twitter’a yönelik iddiaların ciddiyetini yansıttığını ve önerilen anlaşma sonucunda uygulanacak önemli yeni uyum önlemleri, kullanıcıların gizliliğini tehdit eden daha fazla yanıltıcı taktiklerin önlenmesine yardımcı olacağını da açıkladı.