Popüler sosyal medya platformu Twitter, görselin içeriğine dair not paylaşılmasını sağlayan yeni bir özelliği test ediyor. Ayrıca alternatif metne erişmek için bir ‘ALT’ rozeti de sunuyor.

Twitter, kullanıcını deneyimini geliştirmek amacıyla platforma yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Şirket, son olarak test aşamasında olan ve iki yeni özelliğin haberini verdi. Söz konusu özelliklerden ilki görsellere eklenebilen notlar özelliğiyken ikinci özellik ise paylaşılan görsellerde bu metinleri görmeyi sağlayan ‘ALT’ rozeti özelliği.

Kısa Sürede Tüm Kullanıcılara Sunulabilir

kullanıcılar, Twitter’da bir görsel paylaşırken ‘Açıklama ekle’ butonu görecek. Bu buton kullanılarak görselin içeriğine yönelik bir metin görsele eklenebilecek. Metni görüntülemek isteyen kullanıcılar paylaşılan görselin sol alt kısmında bulunan ‘ALT’ rozeti üzerinden metne ulaşabilecek.

Twitter, bu iki özellik sayesinde bilişsel engeli olan kullanıcıların platform ve içerikle etkileşimini kolaylaşacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte internet bağlantısının kötü olduğu durumlarda görsele dair bilgi almak için de faydalı olacağı öngörülüyor.

Twitter, söz konusu özelliği bir ay süreyle toplam kullanıcıların sadece %3’üyle test edecek. Bu süre içerisinde alınan geri dönüşler sonucunda hatalar varsa düzeltilecek ve Nisan ayında özelliğin tüm ülkeler bazında kullanılabilirliğine dair konusunda karar verilecek.