Twitch, kötüye kullanım nedeniyle cezalandırılmış olan ve sohbet kanallarına yeniden katılmaya çalışan kullanıcıları tespit etmek amacıyla makine öğrenimini kullanan bir uygulama başlattı.

Oyun odaklı canlı yayın web sitesi, kötü amaçlı kullanıcıların insanları taciz etmeye devam etmek ve kötü söylemler kullanmak amacıyla genellikle yeni hesaplar oluşturduğunu söyledi. Yeni sistem, yasağa aykırı davranan yayıncıları ve sohbet moderatörlerini uyaracak. Twitch’in nefreti ve tacizi azaltmak amacıyla uzun süredir devam ettirdiği çalışmaları yeni yapay zeka uygulaması ile destekleyecek.

Tedbirler Arttırılıyor

Eylül ayında Twitch, yayıncıların sohbet etmeden önce bazı veya tüm kullanıcıların bir telefon numarasını doğrulamasını gerektirmesini sağlayan “telefon onaylı sohbeti” duyurmuştu. Aynı ay, “marjinalleştirilmiş yayıncılara yönelik sohbet tabanlı saldırılara” karıştığı iddia edilen kimliği belirsiz kullanıcılara karşı yasal işlem başlatmıştı.

Tüm bunlarla birlikte Twitch, “Hiçbir makine öğrenimi asla %100 doğru olmayacak,” ifadesini de ekledi. Bu nedenle sohbet moderatörleri son uyarıyı yapmış olacak. Yapay zekaya dayalı sistem yaptığınız eylemlerden öğrenecek ve tahminlerinin doğruluğu zaman içinde artacaktır.