Twitch’ten platformda Premium olarak gelir paylaşımından önemli bir pay alan yayıncıları üzecek haber geldi. Bundan böyle gelirler yarı yarıya paylaşılıyor.

Pandemi döneminde kullanımında yoğunluk olan Twitch platformu, normalleşmeyle yavaş yavaş eski günlerine dönmeye başladı. Bu yüzden gelirlerini optimize edecek.

Twitch’te Gelir Paylaşımı Nasıl Olacak?

Şu andaki gelir paylaşımı sistemine göre Twitch platformunda standart kullanıcının elde ettiği gelir 50/50 şeklinde paylaşılıyor. Premium kontratı olan yayıncılar gelirden yüzde 70 pay elde ediyor. Şimdi ise tek bir paylaşım standardı olacak. Peki bu standart nasıl?

Haziran 2023 itibariyle Premium ve Premium olmayan tüm yayıncılar 50/50 gelir paylaşımına dahil oluyor. Yalnızca bu tarihten önce Premium kontratını yenilemiş olan yayıncılar için bu durum geçerli olmayacak. Yeni Premium yayıncılar ve bu tarihten sonra kontratını yenilemek zorunda olanlar yeni paylaşım ile devam edecek.

Twitch yeni kontratlarını ilk 100 bin dolarlık abonelik gelirine kadar yine yüzde 30 kesinti yapacağını duyurdu. 100 bin dolar sonrasında ise 50/50 kuralı geçerli olacak.