Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, Cezeri uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

Cezeri’nin Kullanım Alanları Ve Özellikleri

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarılı bir şekilde tamamladı.

Uçan araba Cezeri, sağlık sektöründe, askeri alanda ve lojistik destek faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırmak amacıyla üretilmiş. Bunların yanında yolcu ve kargo taşımacılığında da aktif olarak rol alacak şekilde geliştiriliyor.

aa.com.tr

Dikey kalkış ve iniş yapan Cezeri, saatte 100 km hıza ulaşabilecek. Yaklaşık olarak bir saat havada kalabilecek. Aracın bataryaları da bir saatte tam doluma ulaşacak kapasiteye sahip. Araçta güvenlik üst düzeyde tutulmuş. Araçta üç yedekli tam otonom uçuş kontrol sistemi yer alıyor. Cezeri yapay zeka bilgisayarı destekli uçuş sistemiyle görev yapacak.

Uçan Arabanın Tasarımı

Aracın tasarımına gelecek olursak ilk prototipi tek kişiliyi taşımaya yönelik olarak tasarlanmış araçın ilerleyen dönemlerde 2-4 kişiyi taşıyabileceği belirtiliyor. üzerinde sekiz tane pervane motoru bulunuyor. Araç karbonfiber yapısallar kullanılarak olışturulmuş. Aynı zamanda hafif ve dayanıklı motor kollarına sahip. Aracın gövdesi de ilginç bir tasarıma sahip.

Ne Zaman Kullanıma Sunulacak ?

Cezeri’nin kullanıma sunulması için uzun bir süre gerektiği görünüyor. Zorlu testleri tamamlaması ve sertifiye edilmesi sonrasında ticari bir ürüne dönüşmesi ve bu şekilde kullanılmasının 10-15 yılı bulabileceği değerlendiriliyor.