Türkiye ve Azerbaycan arasında yapılan anlaşma dahilinde iki ülkenin ortak teknopark kurmasına karar verildi. Türkiye’de teknopark kapsamında 8 bine yakın firma yer alıyor.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST yurt dışında ilk kez Azerbaycan’da TEKNOFEST Azerbaycan adıyla gerçekleşecek. Söz konusu festival 29 Mayıs’ta sona erecek. Festival esnasında Türkiye ve Azerbaycan arasında önemli bir iş birliği yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev’in yaptığı görüşme sonucunda “Teknopark Mutabakat Zaptı” imzalandı. Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak teknopark kurmasına karar verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de 92 teknoparkta 1600’ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezi ile önemli bilgi ve tecrübeye sahip olduğunu ifade etti. Türkiye’deki teknoparklarda 8 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Varank şu ifadeleri kullandı:

“Teknoparklarımızdan bugüne kadar 7 milyar doların üzerinde ihracat yapma başarısını gösterdik. Bu çerçevede ekiplerimiz Bakü’de bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için uzun süredir çalışıyor. Kurulacak teknoparkın paydaşlarının belirlenmesi, yönetici şirketin oluşturulması, mekanın belirlenmesi, kuluçka merkezinin kuruluşu, üniversitenin belirlenmesi üzerine çalışmalarını yürütüyorlar. İnşallah bugün imzalayacağımız mutabakat zaptı ile en kısa sürede de teknoparkın faaliyete geçmesini umuyoruz”