Pandemi döneminin başlamasıyla toplantı ve konferanslar online platformlarda gerçekleştirilmeye başlandı. Bu dönemde ilginin akabinde kullanımın yoğun olduğu video konferans programlarına bir yenisini ekleyerek payını almak isteyen Turkcell, BiP Meet’i geliştirdi.

BiP Meet Nedir?

BiP Meet, Turkcell’e ait yeni bir video konferans uygulamasıdır. Uygulama Turkcell mühendisleri tarafından açık kaynak kodlu platformlar kullanılarak 6 ayda geliştirilmiş olan BiP Meet, rakiplerinden hızlı ve güvenli biçimde uzaktan toplantılar gerçekleştirilebileceğini vaat ediyor.

BiP Meet ile Türkiye’de yılsonuna kadar 50 bin kişiye bire bir toplantı gerçekleştirilmesi hedefleniyor. En başta Azerbaycan, Pakistan ve Rusya olmak üzere yurtdışında da kullnıma sunulacak. BiP Meet, toplam 100 kişiye kadar katılım imkanı sağlıyor. Üstelik Bip Meet, yalnızca Turkcell’lilere değil tüm operatör kullanıcılarının kullanımlarına açık.

Güvenlik Ön Planda

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ; “Video konferans sistemleri, güvenlik açıkları ve veri kayıplarıyla gündeme geliyor. Bu endişelerin önüne geçebilmek için BiP Meet’i rakiplerimize göre daha kaliteli ve güvenli bir alternatif olarak geliştirdik. BiP Meet’le ülkenin datası da ülkede kalacak” ifadelerini kullandı.

BiP Meet kişiye özel oda özelliği ile kendinize ait bir odada güvenli toplantılar gerçekleştirebilme imkanı sunuyor. Bunun yanında kullanıcılara hiçbir ücret ödemeden ayda 50 adet toplantı yapabilme hakkı tanınıyor.

BiP Meet Nasıl Kullanılır?

BiP Meet kullanım açısından oldukça pratik tasarlanmış. Bir toplantı söz konusuysa ‘toplantı’ kısmına gelerek ‘Toplantıya Katıl’ ya da ‘Toplantı Başlat’ seçeneklerinden hangisini gerçekleştirmek istiyorsanız tıklamanız gerekiyor. Toplantıya Katıl kısmında sizinle paylaşılan toplantı adresini söz konusu alana girerek toplantıya katılım sağlayabilirsiniz.

Toplantı başlatmak istediğinizde ise karşınıza bazı bilgileri girmeniz gereken bir ekran gelecek. Kullanıcı adınızı, toplantınızın adını ve toplantınız için belirlediğiniz şifreyi ilgili alanlara girdikten sonra toplantıyı başlar seçeneğine tıklayarak 50 ücretsiz toplantı hakkınızdan birini kullanmış olacaksınız.

Ziyaretleri sessize alma özelliği ile toplantınızda yer alan katılımcıların konuşmalarına izin verme durumlarını ayarlayabilir, dilerseniz tüm kullanıcıları sessize alabilirsiniz.

Eğer toplantı sahibi iseniz toplantıda yer almasını istemediğiniz kullanıcıları ‘üç çizgi’ ikonunda yer alan çıkarma seçeneğini kullanarak toplantıdan çıkarabilirsiniz.

Toplantıda katılımcılar ile ekranınızı paylaşmak isterseniz de ekran paylaşımı sembolüne tıklamanız yeterli.

Uygulamayı indirmeden tarayıcınız üzerinden kullanabilir ya da masaüstü uygulaması olarak Windows veya macOS seçeneklerini kullanarak indirebilirsiniz.

Tarayıcı üzerinden kullanım: https://www.bipmeet.com/

İndirmek için: https://www.bipmeet.com/download-app