Asya ile Avrupa kıtasını denizin altından kara yoluyla birleştiren Avrasya Tüneli’ne Türkiye’de ilk kez uygulanan bir sistem kuruldu. Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi (Pacemaker) isimli sistem, sürücüler için güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı sunuyor. Aynı zamanda da trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabiliyor.

trthaber.com

Uygulama Nasıl Çalışıyor ?

Uygulama, LED tüpler ile tavanda senkronize bir şekilde hareket eden ışıklardan oluşuyor ve 70 kilometre hıza göre çalışıyor. Sistem sayesinde, araçların hızlarının eşitlenmesi sağlanarak trafik sıkışıklığının ortadan kaldırılması, araç mesafelerinin gerekli şekilde sağlanması, egzoz gazlarının azaltılarak çevreye katkı sağlanması ve tüm bunlar dahilinde oluşan kaza risklerinin düşürülmesi hedefleniyor.

suyapi.com.tr

Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Sistemi, Avrasya Tüneli’nin içerisinde eğime doğru ya da eğime karşı sürüş sırasında sürücülerin düzenli olarak önerilen hızda ilerlemelerini sağlamayı ve bu sayede hız değişimlerine bağlı trafik yoğunluklarının engellenmesini sağlamayı hedefliyor. Dünya Yol Örgütü (PIARC) tarafından tavsiye edilen ve büyük faydalar sağlayan bu sistemin, yapılan araştırmalar ile benzer projelerde trafik sıkışıklığını yüzde 90’a varan oranlarda azalttığı görülmüş.

Tünel içinde ortalama trafik hızlarındaki düşüşün tespit edildiği Avrupa-Asya yönünde en derin noktaya 500 metre kala başlayan Pacemaker Lighting uygulaması, en derin noktadan çıkışta da bin metre olmak üzere 1,5 kilometrelik alanı kapsıyor.

Avrasya Tüneli güncel geçiş ücreti otomobiller için 36,40 TL, minibüsler için 54,70 TL olarak uygulanıyor.