Aylık aktif kullanıcı sayısının 2021’de 1 milyarı geçtiği popüler bir kısa video paylaşım platformu TikTok, platform kullanıcıları tarafından toplamda 10 milyar dolardan fazla harcama yapılan ve “oyun olmayan” ilk uygulama olmayı başardı.

TechCrunch.com

Önceki 4 uygulama (Candy Crush Saga, Honor Of Kings, Monster Strike, Clash Of Clans) arasında sadece oyunların yer aldığı bir listede, TikTok, kullanıcıların bugüne kadar 10 milyar dolar harcadığı beşinci uygulama olarak önemli bir başarı elde etti.

TechCrunch.com

Data.ai’nın raporuna göre, TikTok, bu yılın başında Apple ve Android uygulama mağazalarında toplamda 6,2 milyar dolarlık kullanıcı harcamasına ulaştı. Yılın geri kalanında ise %61’lik büyümeyle 3,8 milyar dolarlık harcamayı aştı, bu da 2022’nin tamamında elde edilen 3,3 milyar dolarlık harcamayı geçti. Üstelik bu raporda farklı mağazalardan yapılan işlemlerin bilgileri de dikkate alınmadı.

TechCrunch.com

TikTok’ta insanlar coin alarak para harcıyor ve bu coinleri içerik üreticilerine hediye olarak gönderiyor. İçerik üreticileri bu coinleri paraya çevirebiliyor ancak TikTok, bu işlem sırasında %50’lik bir kesinti uyguluyor. Özellikle ABD’deki iOS kullanıcıları ve Çin’deki TikTok kullanıcıları, yapılan harcamalarda öne çıkıyor.