Güney Asya ülkelerinden Nepal, TikTok’u kötü etki yaratması nedeniyle yasaklama kararı aldı. Söz konusu kararın uygulanması için internet sağlayıcılara bilgi verildi.

Reuters.com

Güney Asya ülkesi Nepal, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u yarattığı kötü etkiler gerekçesiyle yasaklamaya karar verdi.

Nepal yetkililerinin yaptığı açıklamada, Çin’in TikTok’unu yasaklayacağını belirterek, popüler video uygulamasının “kötüye kullanılması” uygulamanın kontrol altına alınması gerektiğin ifade etti. TikTok, diğer bazı ülkeler tarafından güvenlik endişeleri nedeniyle zaten kısmen ya da tamamen yasaklanmıştı.

Nepal’de son dört yılda TikTok ile ilgili 1.600’den fazla siber suç vakası tespit edildi. Nepal İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rekha Sharma, Tiktok’u yasaklama kararının Pazartesi günü erken saatlerde yapılan bir kabine toplantısında alındığını söyledi. Sharma, “Teknik olarak kapatılması için çalışılıyor.” dedi. Nepal Telekom Kurumu Başkanı Purushottam Khanal ise internet servis sağlayıcılarından TikTok uygulamasının engellenmesini istediğini açıkladı.