E-ticaret siteleri ve perakende satıcıların reklamlarında yer alan indirim oranlarında düzenlemeler yapılacak. Ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatına göre indirim oranına karar verilecek.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret siteleri ve perakende satıcıların indirimlerine yönelik yeni bir düzenleme ile ilgili çalışıyor. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde yapılması planlanan değişiklik için taslak hazırlandı. Hazırlanan taslağa göre reklamlardaki gerçek dışı indirim oranlarının önüne geçilecek.

Reklamlardaki indirim oranı hesaplanırken ürünün bir önceki fiyatı baz alınıyordu. Yeni düzenleme ile ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatı baz alınacak. Firmalar fiyatı artırıp sonra indirim yapıyor ve böylece indirim oranları yüksek görünüyordu. Yeni değişiklik yürürlüğe girdikten sonra indirim oranları gerçek indirimi gösterecek. Reklamlarda yer alan indirim oranları da bu oranlara göre yapılacak.

Müşteriler, indirim oranlarında aldatmaca yapan firmaları şikayet etme hakkına sahip olacak. İndirim oranında aldatmaca yaparak reklam veren firmalara ceza kesilecek.