Telegram’a yönelik yeni bir iddia, ortaya atıldı. İddialara göre Telegram, Alman yetkililerle kullanıcı verilerini paylaştı.

Bugüne dek rakiplerinin aksine gizlilik özellikleri ve politikalarıyla gündeme gelen Telegram, bu durumun tam tersi bir iddiayla gündeme geldi. Daha önce devletlere herhangi bir veri sunmadığını ve gizlilik esaslı olduğunu açıklayan Telegram’ın bazı kullanıcı verilerini Alman yetkililere sunduğu iddia edildi.

Bu verilerin ise terörizm ve çocuk istismarı suçlarına karışan kişilere ait olduğu ifade edildi.

Söz konusu iddianın gündeme gelme nedeni, Telegram’ın şu ana kadar hiçbir devlete hiçbir koşulda –kişilerin suçlara karışmış olması durumunda bile– veri sunmamış olmasını iddia etmesi, kişisel verilerin gizliliğine verdiği önemle ön plana çıkmasıydı.

İddianın doğrulanması halinde söz konusu olay, Telegram için bilinen ilk veri sunma vakası olacak. İddia hakkındaki bazı detaylarsa henüz net değil.

Özellikle çocuk istismarı, terör gibi suçlara karışmış kişilerin verileri, farklı mesajlaşma uygulamalarında yetkililerin talepleri doğrultusunda kolayca sunulabiliyor.

Fakat Telegram ekibi, bu konuda oldukça katı olduğundan ve verilerin gizliliği konusunda hassas davrandığından geçmiş zamanda ülkelerin bu konudaki yaptırımlarına uygulamamak için de merkezini farklı ülkelere taşımıştı.

Telegram’ın şu anki merkezi Dubai olarak görülse de şirketin sunucuları Londra, Singapur ve San Francisco gibi çeşitli şehirlerde ve bölgelerde yer alıyor. Bu durum yetkililerin verilere erişmesini zorlaştırıyor. Telegram, mevcut iddia konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklama paylaşmadı.