Güney Koreli bir tasarımcı telefon bağımlıları için kafaya takılan üçüncü bir göz tasarladı. Bu gözle beraber telefon bağımlılarının gündelik hayatta yaşadığı kazanlar önlenebilecek.

28 yaşındaki Güney Koreli endüstriyel tasarımcı Paeng Minwook, robotik bir göz tasarladı. Bu göz akıllı göz, kullanıcının alnına takılarak kullanılıyor. Bu göz küresi, kişi yolda yürürken telefona bakmak için eğildiğinde devreye giriyor. Kullanıcı herhangi bir engel ile karşılaşıldığında kişiyi sesle uyaracak. 

Kişi bir engele bir ya da iki metre kadar yaklaştığında, cihaz kişiyi uyarmak amacıyla bip sesi çıkaracak. Aslında cihazın teközelliği bir sensöre sahip olması. Bu akıllı göz küresi için özetle bir sensörün kafaya takılacak biçimde ve göz şeklinde tasarlanması denilebilir.

Cihaz Toplumsal Mesaj İçeriyor

Cihazın tasarımcısı Minwook, cihazın gerçekten işe yaramasının dışında aslında bir mesaj içerdiğin da belirtti. Ona göre bu sayede insanlar teknoloji bağımlılıklarını tespit ederek farkına varabilecek. Tasarım toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla ortaya çıkarılmış olabilir.