Meta, Microsoft, Nvidia, Unity ve Sony gibi teknoloji devleri, Metaverse Standartları Forumu’nda birleşti.

Metaverse, pek çok şirketin odak noktası haline gelmiş durumda. Şirketlerin metaverse ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırıyor.
Meta, Microsoft, Nvidia, Unity ve Sony gibi teknoloji devlerinin dahil olduğu 30 şirket, metaverse için bir altyapı oluşturmak üzere Metaverse Standartları Forumu’nu kurdu. Yapılan basın açıklamasına göre; söz konusu metaverse forumu, metaverse standartlarının benimsenmesini hızlandırmak amacıyla pragmatik, eylem tabanlı projelere ve açık kaynak araçlarına odaklanırken, bununla birlikte tutarlı terminoloji ve dağıtım yönergeleri geliştirecek.

Apple KatılmadıDiğer yandan forum, tekelleşmenin önüne geçerek yeni projelerin gelişimine katkıda bulunacak. Projenin kurucu şirketleri arasında Meta, Microsoft, Nvidia, Unity ve Sony gibi isimler yer alırken, Adobe, AutoDesk, Maxon, Ar Cloud, Lamina, Qualcomm, Ikea, Huawei, Ribose ve Avataar da katılımcılar arasındaydı. Apple forumda yer almadı. Bununla birlikte metaverse forumu ile ilgili olarak Adobe’un Başkan Yardımcısı Stefano Corazza: “Adobe, Metaverse Standartlar Forumu’na katılmaktan heyecan duyuyor. PDF ve DNG ile yaptığımız gibi, dijital deneyimler için temel standartları tanımlayarak sektöre katkıda bulunmak tarihimizde var” ifadelerini kullandı.