SpaceX

Nasa ve SpaceX İş Birliği İle

Daha önce 27 Mayıs’ta planlanan ilk uçuş denemesi kötü hava koşulları yüzünden iptal eden SpaceX’in ilk insanlı roket fırlatmasını gerçekleşti.

SpaceX’in ilk Uzaya İnsan Göndermesi

SpaceX kurucusu Elon Musk’ın hep hayallerini süslediğini her zaman açıkladığı uzay ve mars olduğunu bu konunun meraklıları onlar artık ezbere biliyor. İlk denemesinde kötü hava koşulları nedeniyle yapmadıkları uçuş bugün (30.05.2020) canlı yayında nihayet gerçekleşti.

Florida’daki NASA Keneddy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak olan ilk insanlı SpaceX Falcon 9 Dragon kapsülü, Türkiye saati ile 22:00’den sonra uzaya fırlatıldı.

19 saat sürmesi planlanan uçuş, tarihe geçmiş önemli uzay gelişmelerinden oldu.

Launch America

Rus kozmonot Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olduğu tarihten günümüze uzaya gönderilen her kişi, devletlerin uzay çalışmaları ile gittiler. Bugün ise SpaceX’in Falcon 9 roketi ile tarihte ilk defa özel bir şirket uzaya iki astronot göndermiş oldu.

NASA’nın astronotları Douglas Hurley ve Bob Behnken, son hazırlıklarını tamamlamak için bir hafta Kennedy Uzay Merkezi’nde kaldılar. SpaceX’in geliştirdiği Falcon 9 Dragon kapsülü içinde yine SpaceX’in geliştirdiği özel kıyafetleri ilk kez giyecek iki astronot, tarihte bir özel şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlar oldu.

Uluslararsı Uzay İstasyonu (ISS) Spacex’in Hazırladığı Simülasyon

SpaceX’in hazırlamış olduğu uluslararası uzay istasyonu simülasyonuna bu linkten ulaşa bilirsiniz.