Steam, 2020 yılında birçok alanda yeni rekorlara imza attı. Steam üyesi oyuncu sayıları ve oyun satışları bir önceki seneye oranla fazlasıyla yükseldi.

Bilgisayar oyunlarının adeta merkezi olan Steam, pandemi sürecinden fazla yararlanan platformlardan oldu. Bugün 2020 yılına ait istatistikler paylaşan Valve, Steam’in her sene bir önceki yıla göre hemen hemen her alanda yeni rekorlar kırdığını ifade etti.

Valve’nin paylaştığı verilere göre Steam 2020 yılında 120 milyon aylık aktif oyuncu rakamlarına kadar ulaştı. Günlük aktif oyuncu sayısı ise 62,6 milyona yükseldi. Oyun satışlarında da 2020’ye göre tam %21,4’lük ciddi bir artış saptandı. Son olarak toplam oyun saatinde de %50,7’lik yüksek bir atış oranı olduğunu belirtelim.

store.steampowered.com

Valve konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu;

“Geçtiğimiz sene meydana gelen ve hâlâ devam eden, birçok insanın hayatını altüst eden küresel salgın birçok zorluğu beraberinde getirdi. Steam, 2020’de COVID-19 kısıtlamaları başlamadan önce oldukça büyük bir büyüme kaydetti fakat kısıtlamalarla birlikte evde kalıp oyun oynayanların sayısı arttıkça oyun oynama süreleri oldukça yükseldi ve oyun satın alan ve oynamaya başlayan müşteri sayısında kayda değer bir artış gözlendi. Umarız oyunlar 2020’nin bedbahtlığını bir nebze de olsa gidermenize yardımcı olmuştur.”

Steam son olarak 2020 Kış İndirimleri’ne de değindi. Bu indirimlerde 100 bin dolardan fazla gelir elde ettiğini ifade eden Steam, oyun sayısının 2020’nin kış indirimlerine göre %36 artış gösterdiğini belirtti.