Starlink’in Türkiye’ye geliş tarihi yine ertelendi. Şirketten yapılan duyuruya göre Starlink, Türkiye’de 2025 yılında hizmete girecek.

Elon Musk’ın uydu internet şirketi Starlink, Türkiye’de hizmet vermek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunmuştu. Şirketin daha önce yaptığı açıklamalara göre, Starlink’in 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyordu. Ancak, Starlink’in Türkiye’de hizmete başlama tarihi 2025’e ertelendi.

Starlink’in kapsama haritasında, Türkiye için belirtilen “2024’te başlayacak” ifadesi “2025’te başlayacak” olarak güncellendi. Eğer önümüzdeki yıl başka bir erteleme yaşanmazsa, Türkiye’deki kullanıcılar 2025 yılında Starlink’i kullanmaya başlayabilecekler.

Starlink, dünya genelinde 3 milyondan fazla aboneye ulaştı. SpaceX, Türkiye’de Starlink hizmeti sunabilmek için BTK’ya başvuruda bulundu ve 2023 yılının Eylül ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Starlink’in Türkiye Genel Müdürü olarak Kemal Geçer atanmıştı, ancak Geçer, Nisan 2024’te görevinden ayrıldı. Türkiye’de Starlink hizmeti konusunda yakın zamanda herhangi bir olumlu gelişme kaydedilmedi. Starlink’in 2025 hedefini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği ise belirsizliğini koruyor.